Gita Mateja de Laat
Zanimanje za človekovega duha, ki v meni živi od kar pomnim, me je, med drugim, pripeljalo tudi do študija zgodovine. Verjela sem namreč, da mi bo njeno poznavanje, nudilo vpogled v človekovega duha. Nisem se motila. Pa vendarle to znanje ni bilo dovolj celostno, da bi 'pogasilo mojo žejo' po spoznavanju človeka. Tako sem po uspešno zaključenem študiju v Ljubljani, odšla na Nizozemsko, kjer sem študirala veroizpovedi na Amsterdamski univerzi. Spoznavanje religioznih doživljanj človeka, je dodalo še en kamenček v mozaik slikovite podobe človekovega duha.
Po nekajletnem bivanju na Nizozemskem sem si z možem, ki je Nizozemec, ustvarila družino v Sloveniji. Imava tri otroke, najstarejšo hčerko ter srednjega sina že od samega začetka izobražujeva na domu. To me je spodbudilo, da sem se vpisala na doktorski študij, program Edukacijske vede, na Univerzi Adama Mickiewicza, v Poznanu na Poljskem, v okviru katerega pojav šolanja na domu poglobljeno raziskujem. V povezavi z omenjenim študijem se posvečam tudi poglobljenemu raziskovanju tem kot so teorija vzgoje, pedagogika in različni pedagoški pristopi, načini učenja, razvojna psihologija, teorija navezanosti, sociologija ter zgodovina šolstva. Vso to znanje vedno znova v meni budi in neguje spoznanje, da je kvaliteta vzgoje in izobraževanja eden izmed dveh odločilnih faktorjev - drugi je otrokova notranja narava -, ki zaznamujeta otrokovo celotno življenje.
Bila sem ena izmed glavnih pobudnic za postavitev spletne strani o izobraževanju na domu. Skupaj s sestro sva vse do koronske krize organizirali tudi različne aktivnosti za doma šolajoče starše ter njihove otroke, seveda ob pomoči še nekaterih predanih mamic, ki svoje otroke prav tako šolajo na domu. V tem času sem vrsto let pisala članke o vzgoji in izobraževanju za spletni portal Iskreni.net.
Poleg poljudnih člankov sem napisala tudi tri znanstvene članke. Prvi, ki nosi naslov Izobraževanje na domu v Sloveniji, je bil objavljen v znanstveni reviji Sodobna pedagogika. Drgemu je naslov Izobraževanje na domu nekoč in danes v Evropi s poudarkom na 18. in 19. stoletju. Raziskavo sem predstavila na 38. zborovanje Zveze zgodovinskih društev Slovenije na Ravnah na Koroškem, oktobra 2016. Tretjemu pa je naslov Homeschooling: between Croatian Aspirations and Slovenian Reality, ki je nastal v sodelovanju s Katarino Krešič Dadič in Rono Bušljeta. Objavljen je bil v znanstveni reviji Educational Process: International Journal. Slednjega sem predstavila na GHEX (Global Home Education Exchabge) v Rusiji, leta 2018. Na GHEX konferenci sem ponovno kot govornica sodelovala julija 2024. Predstavila sem pravno situacijo izobraževanja na domu v Sloveniji, moje delovanje zadnjih 13 let na tem področju ter temo socializacije v povezavi z izobraževanjem na domu.
Februarja 2018 sem izdala knjigo z naslovom 'Kam pa ti hodiš v šolo?', v kateri opisujem svoje izkušnje s to obliko izobraževanja, predstavim pa tudi izkušnje drugih staršev, ki svoje otroke šolajo doma ter znanje, ki je potrebno za razumevanje otrokovega učnega procesa. Oktorbra 2019 sem izdala priročnik za starše, ki svoje otroke poučujejo na domu, z naslovom 'Mami, a greva dragulje kopat? (ali Priročnik za 1. razred osnovne šole).
Istega leta, torej 2019, je nastal Zavod ŠND, znotraj katerega smo s sodelovkami širile znanje o izobraževanju na domu ter temah, ki so z njim povezane. Naše poti so se razšle, Zavod ŠND je prenehal z delovanjem in sedaj delujem samostojno. Tekom poučevanja svojih otrok na domu, sem ustvarila učno metodo MagicTree. V tem kontekstu je nastalo tudi precej učnih pripomockov, ki si jih lahko ogledate na tej spletni strani.
V preteklosti sem večkrat nastopila v medijih, pri čemer sem bralcem, gledalcem in poslušalcem skušala približati izobraževanje na domu. Sem skrbnica FB skupine Učenje brez ovir.
Sem članica evropske mreže za izobraževanje Homeschooling Europe. Občasno sodelujem tudi s slovenskim Lada Centrom.